Rozliczenia podatkowe dotyczą zarówno podmiotów gospodarczych, jak i osób fizycznych. Jeśli dokumenty zostaną błędnie wypełnione, należy liczyć się z karą. Zastanawiasz się jak prawidłowo rozliczyć się z Urzędem skarbowym? Czy skorzystać z usług biura rachunkowego? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Jedynie w kilku przypadkach za podatnika rozliczenie PIT może złożyć inna osoba. Kto może to zrobić? Chociażby pracodawca, u którego przepracowałeś cały rok podatkowy. Jeśli byłby to krótszy okres, rozliczenie musiałbyś złożyć sam. Aby pracodawca mógł rozliczyć swoich pracowników, muszą mu oni dostarczyć oświadczenie PIT-12 przed 10 stycznia. Osoba zatrudniająca ma obowiązek do końca lutego rozliczyć takich pracowników na formularzu PIT-40.
W przypadku, gdy rozlicza Cię pracodawca, nie możesz skorzystać z ulg podatkowych i preferencyjnych rozliczeń podatkowych wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jeśli chcesz przekazać 1% podatku na wybraną organizację pozarządową, musisz złożyć deklarację samodzielnie. Jeśli chodzi o osoby pobierające zasiłki z ZUS, to za nie rozliczenie podatkowe składa wyżej wspomniana państwowa jednostka organizacyjna. Mowa tu m.in. o:
ZUS dokonuje rocznego obliczenia podatku na druku PIT-40A/11A – przesyła je do Urzędu Skarbowego do końca lutego. Oczywiście każda z tych osób może zrobić to sama. Będzie to korzystne zwłaszcza w przypadku, gdy chce skorzystać z ulg lub dodatkowo pracuje.
Osoby, które nie osiągają żadnego przychodu, nie muszą rozliczać się z Urzędem Skarbowy. Dotyczy to oczywiście osób prywatnych, ponieważ firmy bez względu na przychód, jaki uzyskują czy nawet jego brak muszą złożyć rozliczenie PIT. W przypadku braku przychodu będzie to deklaracja zerowa. Osoby, które pobierają świadczenia pomocy społecznej, alimenty na dzieci, są zwolnione ze składania deklaracji PIT zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z podatku zwolnione są także osoby pobierające diety z delegacji służbowych, a także diety otrzymywane w ramach wykonywania funkcji społecznych, jednak w ostatnim przypadku zależy to od wysokości przychodów, ponieważ płacą one podatek, kiedy ich przychody przekroczą 2280 zł miesięcznie.
Jeżeli rozliczenia podatkowe sprawiają Ci trudności lub nie masz czasu, biuro rachunkowe zrobi to za Ciebie. Doświadczeni pracownicy pomogą Ci prawidłowo wypełnić deklarację PIT nie tylko tej dotyczącej pracy i działalności wykonywanej w Polsce, ale również poza granicami kraju.